[ANNONS] 
START BYGGNYHETER BYGGTIPS BYGGARTIKLAR BRANSCHNYHETER FORUM ANNONSERA OM BYGGPORTALEN

 


Byggbloggen

Njuta och bara vara

Skrivet av Carina Fougstedt - 2012-01-10


Dags för söndagsmys med brasa och film

Så var då den mest intensiva helgen på hela året till ända. Allt som skulle göras, inhandlas och framförallt fixas med städning och pyntning, är över sedan ett par dagar.

2011 var en "mellanbra" jul - ur ledighetssynpunkt. Däremot kunde man dra ner på förväntningarna kring vad som skulle hinnas med denna ledighet eftersom det liksom var som vanligt.
Det gjorde vår familj - alltså drog ner förväntningarna om vad som skulle hinnas med! Filmkvällar med brasa och god mat har varit vår decembermelodi. 
 
Vi fick äntligen upp lister och belysning i vår gillestuga...tog, tja ca 2 år att hitta nåt vi ville ha. Vi har klarat oss väldigt bra utan den belysning som idag sitter där, men visst blev det mysigt med punktbelysning på muren och lampetter :).

Vi som samlar på allt och inget - har börjat "rensa i röran" ....igen!! :) Tonåringarna har ju vuxit ur sina moppar, och de större fordonen behöver ses över - ja, garageplanering och rensning.

Jag hoppas ju vi ska få tiden att räcka till en "hallplanering-,renovering", trapprenovering och kontor - innan ... Vad tror ni?? Jul? Vilket år?

Att det nu går mot ljusare tider, både inne och ute, är bara att konstatera :)-

// Carpe Diem

 

 

 



Följande kommentarer finns på blogginlägget:

Skriv kommentar:
Kommentar:



E-post (visas ej):

Signatur:


Ange bildkoden i fältet nedan:
Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code Ladda ny kod
Powered by Web Wiz CAPTCHA version 2.01
Copyright ©2005-2006 Web Wiz

OBS! Vi lagrar IP.nr på alla inlägg

 



http://rydsglas.se/kampanj/racken?utm_source=Byggportalen&utm_medium=Banner&utm_campaign=Racken




http://www.paroc.se